Šįmet, visai Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį, prie šios didelės šventės prisijungiame ir mes – „Vieningo Vilkaviškio“ komanda. Šįmet, birželio 27 -29 dieną kviečiame visus esamus ir buvusius Vilkaviškio krašto gyventojus, prisijungti prie mūsų ir su trenksmu atšvęsti modernios Lietuvos valstybės gimtadienį.

Sąskrydžio programą rasite mūsų tinklalapio www.pasauliovilkaviskieciai.lt skiltyje Programa. Visi, ketinantys dalyvauti renginiuose, prašomi užpildyti dalyvio anketą, nesvarbu ar atvažiuosite iš užsienio, ar ateisite iš gretimos gatvės. Vėliau pasidalysime detaliais kiekvienos dienos aprašymais.

Per visą Lietuvą vilnijantiems šimtmečio renginiams numatytos trys kryptys – pažink, kurk, švęsk, taip pat 11 pagrindinių veiklų: filmai, parodos, informacinės kampanijos, įtraukta ir Dainų šventė, Vasario 16-osios programa ir daugelis kitų. Planuojama parodyti 17 filmų, surengti 9 parodas.

Pagrindinės renginių datos – Vasario 16-oji bei birželio 30- liepos 6, kuomet vyks Dainų šventė. Prie šios datos „Vieningas Vilkaviškis“ ir derino savo sąskrydžio datą. Iš toliau atvykę svečiai galės ne tik sudalyvauti mūsų renginyje, rajono Savivaldybės organizuojamoje Miesto šventėje, bet ir nuvažiuoti į Dainų šventę.

Be dalyvavimo renginiuose, piliečiai raginami kurti istoriją ir patys, t.y. skirti laiko savanorystei kaip šimtmečio dovaną valstybei, todėl vis dar raginame visus vilkaviškiečius užpildyti savanorystės anketą ir prisijungti prie mūsų visų bendros šventės.

Vasario 16-osios ypatingas akcentas bus „Gloria Lietuvai“ projektas, kur 12.30 val. visoje Lietuvoje skambės varpai, kartu Vilniuje bus parodytas specialus muzikinis kūrinys iš šimto svarbiausių Lietuvos bažnyčių varpų. Šis kūrinys bus atkartojamas pagrindiniame koncerte Operos ir baleto teatre ir susijungs su koncerto tęsiniu Katedros aikštėje.

Pagrindiniais akcentais užsienyje taps Baltijos šalių simbolizmo dailės paroda Paryžiaus D’Orsay (Orsė) muziejuje, keliaujanti Kauno modernizmo paroda, dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos diriguojami koncertai Niujorko, Berlyno, Birmingamo, Stokholmo salėse, Martyno Levickio koncertai, Styginių kvarteto „Mettis“ ir pianisto Gabrieliaus Aleknos pasirodymai. Lietuvos vardas skambės ir Londono knygų mugėje, kultūros festivalis Italijoje.

Šia proga Turizmo departamentas pristato maršrutą „Keliauk ir pažink“, kuris apima šimtą istoriškai svarbių objektų – užsieniečiams pritaikytas ir trumpesnis, 20-ies stotelių maršrutas. Departamentas žada rengti šimtmečio renginių reklamines kampanijas Lenkijoje, Estijoje, Latvijoje, tarptautinėse turizmo parodose.

Šimtmečio programai biudžete pernai buvo numatyta 3,66 mln., šįmet – dar per 7,5 mln. Eurų. „Vieningas Vilkaviškis“  Pasaulio vilkaviškiečių sąskrydį organizuoja savo komandos jėgomis, prašydami rėmėjų pagalbos. Todėl kiekvienas Jūsų gali tapti Pasaulio vilkaviškiečių sąskrydžio rėmėju.

Neseniai ir Vilkaviškio rajono Savivaldybė paskelbė rajone organizuojamų šimtmečio renginių grafiką. Pasaulio vilkaviškiečių sąskrydžio tarp jų deja nėra. Matyt mūsų renginys – per „smulkus“ matuojant su jau numatytaisiais. Štai Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras planuoja išleisti lankstinuką apie įžymius mūsų krašto žmones, surengti jiems skirtą paskaitą-susitikimą „Akimirkos iš praeities“, pakviesti į protmūšį „Ką žinai apie Joną Basanavičių“. Patriarcho gimtinėje vyk tradiciniai renginiai: Vasario 16-osios istoriniai-literatūriniai skaitymai, Ąžuolyno diena, folkloro festivalis „Žalias ąžuolėli“, mėgėjų teatrų šventė „Atžalynas“.
Vilkaviškio kultūros centras pakvies į renginių ciklą „Lietuva, grąžinsiu Tau šimteriopai“. Vyks susitikimai su Audriumi Rakausku – Gustavu iš LRT televizijos, karštųjų taškų žurnalistu Vidmantu Balkūnu, dalyvavusiu Ukrainos įvykiuose, gamtamoksliniai iššūkiai kartu su Mindaugu Vidugiriu skirti jaunų žmonių motyvacijai kelti, pilietiniam sąmoningumui ugdyti. Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną į Vinco Kudirkos gimtinę būsime kviečiami ne tik „Tautiškos giesmės“ giedoti, bet ir pasiklausyti jachtos „Ambersail“ įgulos atstovo, aistringo buriuotojo Pauliaus Kovo įspūdžių iš tolimųjų plaukiojimų ir bendravimo su pasaulio lietuvių bendruomenėmis, taip pat – dalyvauti naktiniame žygyje, kuris sujungs dviejų didžiavyrių tėviškes Paežeriuose ir Ožkabaliuose. Projektas „b‘ART‘ninkai“ tęs muzikos, dailės ir šviesų sintezę Bartninkų bažnyčios griuvėsiuose. Kybartų kultūros centras į savo programą įtraukė koncertą-spektaklį „Lietuva, Lietuva – mūs motina“, kuris leis pažvelgti į tautos istoriją nuo baltų kultūros iki šių dienų, bei dailės plenero „Apsaugoti nuo užmaršties“ darbų parodas.
Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje bus rengiamos parodos „Kalendoriai skaičiuoja šimtmečio žingsnius“, „Vilkaviškio krašto kūrėjai, padarę įtaką Lietuvai“, konkursas „Nepriklausomybės ženklai Vilkaviškio krašte“, Joninių šventė „Nupinsim juostą šimtaspalvę“, istoriniai skaitymai „Po tavęs liko šviesiau gyventi“, skirti V. Kudirkos 160-osioms gimimo metinėms, projektas „Šimtmečio misterija“. Specialiai šiai progai sukurtas šviesos ir garso pasakojimas, kuris bus pademonstruotas ant Paežerių dvaro pastato sienos, įprasmins ir mūsų krašto asmenybes, prisidėjusias prie valstybės identiteto kūrimo.
Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centras kartu su Varšuvos kultūros namais „KADR“ rengia bendrą tarptautinį jaunimo projektą, kuris turėtų užfiksuoti, kaip Lietuvos ir Lenkijos valstybės švenčia savo šimtmečius. Bus kuriamas bendras filmas apie tai. Planuojamas ir fotografijų konkursas „Geltona! Žalia! Raudona!“, ir tradicinė liaudies kūrybos atlikėjų šventė „Vaikų kiemas“.
Vilkaviškio viešoji biblioteka ruošiasi renginiui „Vertybių ir patirties metai“, kuriame bus paminėtas Vilkaviškio gimnazijos 100-mečio jubiliejus, akcentuotas ją baigusių žmonių – kūrėjų, visuomenės veikėjų – indėlis mūsų kraštui ir Lietuvai bei pasauliui, apžvelgtas ir pačios bibliotekos 90-ies metų gyvavimo kelias.

Kaip matote, rajone bus daugybė renginių, skirtų iškiliai datai paminėti. Neabejojame, kad išsirinksite sau patinkantį ir nuoširdžiai švęsite modernios Lietuvos gimtadienį. Su gimtadieniu, Lietuva ir lietuviai!!!