Birželio 28 d. siūlome ekskursijas, pasirinktinai, po Vilkaviškio krašto vietas į kurias po vieną papulti neturėsite galimybės.

Tad sąskrydžio proga prodysime Jums Gižus –liepų kaimą.

Vilkaviškio rajono Gižų kaimo bendruomenės edukacinė programa supažindina lankytojus su daugiau nei 400 metų skaičiuojančio Gižų kaimo istorija ir liepos medžio teikiama nauda. Programa sudaryta iš 2 dalių. Pirmoji dalis – ekskursija po Gižų centrą. Lankytojus lydintys gižiečiai papasakos Gižų herbe įamžintos šimtametės liepos istoriją, prisimins dvaro, kunigų seminarijos laikus. Gali būti, kad susitiksite ir su senuoju Gižų dvaro svirno šikšnosparniu. Antroji dalis vyks bendruomenės namuose. Čia lankytojai sužinos kam naudojami liepos lapai, žiedai, mediena. Kepami liepos lapelio formos meduoliai, vaišinamasi liepžiedžių arbata su medumi. Norintiems sotesnių vaišių siūloma gardi sriuba arba blynai – širdelės. Sotūs svečiai kviečiami pažaisti žaidimus, minti mįsles, drauge padainuoti.

Kitas autobusas veš į Virbalį – karalienės Bonos miestą. Čia jūsų lauks bendruomenės „Virbalio vartai“ edukacinė programa.  Senųjų amatų centre vykdoma edukacinė programa „Duonos kelias“ – labiausiai mėgstama lankytojų. Jie tarsi nueina visą duonos kelią nuo žemės dirbimo iki kepalėlio ant stalo. Programos dalyviams teks atspėti, kuriam javų pėdui priklauso į maišelius supilti grūdai, bus proga susipažinti su senoviniais darbo įrankiais ir rakandais. Išgirsite daug patarlių, prietarų, mįslių apie duoną. Sužinosite, kokia duona kepama kitose šalyse. Patys galėsite rankinėmis girnomis sumalti grūdų būsimai duonelei. Pasivaišinsite virbaliečių kepama rugine ir kvietine duona, mieliniu pyragu, vietinių gaspadinių spaudžiamu sūriu bei mušamu sviestu, tikrais suvalkietiškais lašiniais ir dešra.

Lankytojai paprastai pavaišinami bendruomenės narių renkama bei ruošiama ypatinga žolelių arbata. Galėsite pakramtyti ir medaus pilno korio. Suaugusieji galės degustuoti išskirtinį virbaliečių produktą – „Trejanką“, ruošiamą pagal receptą, kuriam daugiau nei pusantro šimto metų. Dar numatytas pasivaikščiojimas pėsčiomis po dingusį Virbalį – karalienės Bonos miestą su gide.

Trečiasis autobusas veš į Kybartus – miestą Nadruvos pakrašty. Apie turtingą jo istoriją papasakos bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius. Bus lankomas išskirtinis objektas – Kybartų-Virbalio geležinkelio stotis, jos požemiai. Stoties pastatas garsėjo išskirtine prabanga – buvo lyginama su Peterburgo stotimi, čia Rusijos caras laikydavo savo asmeninį traukinį, kuomet persėsdavo į kitą – ant europinių bėgių. Pro Kybartus į Vokietiją traukėsi prezidentas Antanas Smetona, nusprendus nesipriešinti sovietų sąjungos agresijai ginklu. Pasak istoriko Kastyčio Antanaičio, Smetonai kirtus sieną, buvo atšauktas leidimas kirsti sieną ir tiems, kurie bėgo nuo sovietų iš Kauno, ne vienas spėjo dar per dieną dvi atsidurti Vokietijoje, taip išgelbėdami savo gyvybes.

Kaip rašė to meto spauda – pačioje nepriklausomybės pradžioje Kybartai patyrė du milžiniškus smūgius – nustojo būti Rusijos vartais į Vokietiją. Be to buvo nuspręsta įkurti muitinę ne pasienyje – Kybartuose, o Kaune. Todėl čia sumažėjo ne tik pasieniečių, valdininkų, bet ir žmonių su pinigais. Bet atsirado poetų, visuomenės veikėjų – o žemės nuo seno garsėjo derlingumu – kur išspjautas vyšnios kauliukas užaugdavo į medį.

Čia bus lankoma cerkvė, katalikų bažnyčia, o po ekskursijos visus nuvešime pas Rėčiūnuose gyvenantį ūkininką Juozą Paužą, kuris aprodys savo ūkį ir surengs vaišes keliauninkams.

Registruokitės, nes vietų liko nedaug.